Dożynki Gminne 2021
W myśl wiekowej tradycji po raz kolejny w Gminie Pielgrzymka zapachniało chlebem upieczonym z tegorocznego ziarna. Dożynki Gminne 2021 miały wyjątkowy charakter, gdyż po raz pierwszy w historii dożynek w naszej gminie gościliśmy w sołectwie Jastrzębnik. Z tej okazji cała wieś została przystrojona w zabawne, słomiane dekoracje.
Po mszy polowej celebrowanej przez ks. proboszcza Hieronima Hiczkiewicza dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia świetlicy wiejskiej, a następnie zaproszono zebranych na oficjalne otwarcie Święta Plonów. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: K. Mróz, W. Świerczyński, R. Pawłowski, Z. Grakowicz i J. Karwan.
Gospodarzy reprezentowali: wójt Gminy Pielgrzymka – T. Sybis, dyrektor GCKiB – B. Gralak, sołtys Jastrzębnika – Z. Dertkowska.
Zaszczytu pełnienia funkcji starostów dostąpili: Zofia Dertkowska i Piotr Jadach, którzy na słowa wójta T. Sybisa „ Dożynki Gminne 2021 w Jastrzębniku uważam za otwarte" wypuścili dwa białe gołębie.
Scena przyozdobiona została misternie wykonanymi przez grupy wieńcowe dożynkowymi dziełami sztuki. Oj było co podziwiać! Jak co roku wieńce skupiły wielu oglądających, którzy podziwiali je za oryginalność, pomysłowość i kunszt wykonania.
Ośpiewanie wieńców rozpoczął gminny pasjonat ludowy – Józef Lachowski. Po prezentacjach grup wieńcowych pałeczkę na scenie przejęła Orkiestra Tradycji Górniczych ze Złotoryi.
Później odbyły się konkurs z KGW Jastrzębniczanki i Turniej Sołectw. Zmaganie sportowe dostarczyły graczom oraz oglądającym wiele niecodziennych emocji.
W dalszej części w występach muzycznych wzięły udział Fudżijamki z Proboszczowa, Polanki z Nowej Wsi Grodziskiej i debiutujące Jastrzębniczanki z Jastrzębnika, które jak na pierwszy raz wypadły znakomicie.
Podsumowaniem było wręczenie zwycięzcom nagród i upominków.
W konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy":
I miejsce zajęła grupa wieńcowa z Czapli;
II miejsce grupa wieńcowa z Nowej Wsi Grodziskiej;
III miejsce grupa wieńcowa z Jastrzębnika.
Pozostałe grupy wieńcowe otrzymały wyróżnienia.
W Turnieju Sołectw:
I miejsce – Pielgrzymka
II miejsce – Wojcieszyn
III miejsce- Sędzimirów
Pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.
W konkursie z KGW Jastrzębniczanki:
I miejsce Pielgrzymka
II Wojcieszyn
III – Nowa Wieś Grodziska
Organizatorzy zadbali o wiele dodatkowych atrakcji. Były dmuchańce i animacje dla dzieci, wystawcy rękodzieła, serwowano gorącą kawę i herbatę oraz domowe jadło.
Starosta zapewnił dorosłym konne przejażdżki bryczką ii jazdę konną dla najmłodszych.
Można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w specjalnej, ozdobionej dożynkowo ramce.
Zwieńczeniem wydarzenia była wspólna zabawa pod gwiazdami z DJ Pisarsky i Gregor.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie dożynkowego święta.





