• Odsłon: 361
  • Odsłon: 351
  • Odsłon: 370

„Jedno jest niebo dla wszystkich…” czyli spotkanie Gwiazd Muzyki Cygańskiej

W Ośrodku Parafialnym GRAPA w Nowych Łąkach dnia 7 września 2013 r. w godzinach wieczornych odbyła po raz trzeci Biesiada Muzyki Cygańskiej.  Inauguracja tego święta rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną przez księdza kanonika Franciszka Wróbla, w której wziął udział Kanclerz Kurii Legnickiej ks. Prałat Józef Lisowski.  

Msza św. była odprawiano w intencji darczyńców jako podziękowanie za troskę, pomoc i ofiarność z ich strony. W imieniu księdza Franciszka zaproszonych gości powitała i  w  zamysł uroczystości wprowadziła – Małgorzata Semeniuk.

 To kulturowe, niezwykłe  wydarzenie  nawiązujące do tradycji Romów powstało z inicjatywy gospodarza uroczystości księdza kanonika Franciszka Wróbla z parafii Św. Jana Nepomucena w Pielgrzymce oraz Don Vasyla – popularnej gwiazdy muzyki cygańskiej, a także animatora ruchu kulturalnego polskich Romów. Ten niezwykle utalentowany artysta jest nie tylko piosenkarzem, ale również kompozytorem, autorem tekstów i poetą. W wolnych chwilach między występami raczył publiczność wierszami napisanymi na motywach wierszy nieżyjącej poetki - Papuszy. Jest on również pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów w Ciechocinku odbywającego się nieprzerwanie od 1997 roku.

O godzinie 18.00 rozpoczęły się występy artystów i biesiadowanie. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się Cygański Zespół Pieśni i Tańca TABOR, grający tradycyjną fundamentalną muzykę taborową. Miłością tego zespołu jest śpiew i taniec, dowodem zaś potwierdzającym te słowa był wspaniały występ. Najmłodsza, dziesięcioletnia tancerka zespołu tańczyła zachwycająco.  Kolejnym punktem artystycznego programu był występ Zespołu ROMANCA z liderem, wirtuozem skrzypiec – Rolandem Bilickim na czele. Wspaniały dialog z publicznością sprawił, że chętni porwani zostali do tańca. Na deser, czyli zakończenie biesiady wystąpiły największe Gwiazdy Cygańskiej Pieśni i Tańca m.in. – Roberto, Elza, Carmen, Endi, Mardżana na czele z liderem Don Vasylem. Był to najwyższej klasy pokaz umiejętności śpiewu i talentów taneczno - rytmicznych. Przepiękne stroje, w których występowali artyści oczarowywały widzów. Zespół wielokrotnie bisował, a biesiadnicy – zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli poprzez śpiew i taniec włączyli się do wspólnej integracyjnej zabawy.

Plac przed sceną tętnił od śpiewu i tańca – ożył dla Muzyki Cygańskiej.

Całość uroczystości okraszana była historią występujących zespołów, anegdotami, aforyzmami, przypowieściami ze świata muzyki oraz życia Romów. Entuzjastycznie reagującej publiczności zaprezentowano także utwór romskiej poetki  Papuszy.  Imprezę poprowadzili Don Vasyl i Małgorzata Semeniuk.

Podczas występów wyeksponowano obraz namalowany specjalnie na tę okoliczność.  Pani Paulina Klimek wykonała  węglem twarz pięknej Cyganki i po raz pierwszy odsłoniła obraz pokazując go szerszej publiczności.

Oprócz pokarmu dla duszy było również coś dla ciała. Kuchnia pod okiem szefowej, pani Grażyny Matuszczyk serwowała dania o zabarwieniu cygańskim. Nawet najwybredniejszy smakosz mógł znaleźć coś dla siebie.

Najmłodsi uczestnicy spotkania – dzieci, mogli wyszaleć się w specjalnie zaprojektowanym z myślą o nich – parku linowym.

Porywające widowisko okazało się  niesamowitą ucztą dla oczu, uszu i innych zmysłów, a miejsce w którym się odbyło - prawdziwym ziemskim rajem.

Dziękujemy księdzu kanonikowi Franciszkowi Wróblowi, dziękujemy występującym zaproszonym zespołom, sponsorom, a także wszystkim, którzy włączyli się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia. Fanów i wielbicieli muzyki cygańskiej zapraszamy za rok!

                                                                                                            

                                                                                                          Tekst: Małgorzata Semeniuk


kalendarz imprez ikonka

baner oferta pracy

fundusze

free wifi gckib

 

ferie z gokusiem baner