Hej Biesiada! ❤

  • Odsłon: 58
  • Odsłon: 58
  • Odsłon: 57
  • Odsłon: 61


XXVI Biesiada Zespołów Kresowych im. Z. Bernackiego wróciła do zabytkowego parku w Pielgrzymce tam, gdzie w 1996 roku wszystko się zaczęło. 7 sierpnia 2021 r. w sobotnie popołudnie w myśl tradycji w Kościele pw. Św. Jana Nepomucena mszę świętą w intencji Kresowian celebrowali księża: F. Wróbel i Ł. Langenfeld. Następnie zwyczajem lat poprzednich rozśpiewany korowód prowadzony przez Orkiestrę Tradycji Górniczych ze Złotoryi przemaszerował do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie dokonano uroczystego otwarcia i poświęcenia obiektu. Biesiadnicy udali się pod efektownie przystrojoną scenę, tu przywitano zaproszonych gości, wśród których obecni byli: senator- K. Mróz, radny sejmiku dolnośląskiego- R. Kropiwnicki, starosta złotoryjski- W. Świerczyński, burmistrz Złotoryi- R. Pawłowski, wójt Gminy Pielgrzymka- T. Sybis, przew. Rady Gminy- J. Pisarski, dyrektor GCKiB- B. Gralak. List od Marszałek Sejmu– Elżbiety Witek odczytał- J. Karwan. Po uroczystym otwarciu spotkania gości oraz zespoły folklorystyczne zaproszono do odśpiewania hymnu biesiady „Hej sokoły" i od razu powiało kresową nutą.
Kresowy festiwal muzycznych występów wspaniale rozpoczął najstarszy, ludowy śpiewak z Pielgrzymki, uczestnik wszystkich biesiad – Pan Józef Lachowski. Ogółem można było podziwiać 13 zespołów, które w pełnej krasie zaprezentowały się na naszej scenie: Fudżijamki z Proboszczowa, Zespół Folklorystyczny „Lubin" z Lubina, Macierzanki z Twardocic, Sybiraczki i Kresowianie z Jeleniej Góry, Polanki z Nowej Wsi Grodziskiej, Izerskie Bogdanki z Mirska, Wilanowianki z Sędzimirowa, Kapela Ludowa Jana Boduszki z Siemianic, Leśne nastroje z Dobrej, Zespół folklorystyczny Sasanka z Kliszowa, Zespół folklorystyczny Marzenie ze Szklarek, Zespół Sokolik z Karpnik oraz Orkiestra Tradycji Górniczych ze Złotoryi.
Gościem specjalnym biesiady była solistka – Pani Barbara Twardosz – Droździńska, która zahipnotyzowała słuchaczy swoim śpiewem. Podczas występów muzycznych tańczono i bawiono się tak- jak przystało na wspólne, biesiadne świętowanie. Była to niecodzienna uczta dla ducha.
Nie zapomniano też o ciele, gdyż stoły uginały się od kresowego jadła i smakowitych nalewek. Zespoły ludowe, jak i Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały szereg przysmaków kuchni kresowej. Jak co roku przeprowadzono konkursy na najlepszą potrawę i nalewkę kresową. Jury w konkursie potraw przyznało: I miejsce dla KGW Jastrzębniczanki z Jastrzębnika za Kwasówkę, II miejsce dla KGW Polanki z Nowej Wsi Grodziskiej za gołąbki polańskie, III miejsce dla KGW Kresowy Płomień z Pielgrzymki za gołąbki ukraińskie. W konkursie nalewek: I miejsce przyznano KGW Lejdis z Pielgrzymki za nalewkę z płatków dzikiej róży, II miejsce zajął zespół folklorystyczny Sami Swoi z Wojcieszyna za Czarci ogon, a III miejsce KGW Czaplanki z Czapli za nalewkę z domowej pasieki. Pozostali otrzymali wyróżnienia.
Na biesiadzie miała miejsce premiera Wystawy Fotograficznej Andrzeja Pękały pt. „ Zenon Bernacki- moje życie to Zamek Grodziec i Gmina Pielgrzymka".
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych mieszkańcach fundując im atrakcje na dmuchanych zjeżdżalniach, wielkie, mydlane bańki oraz jazdę na gokartach.
Lokalni wystawcy mogli mieli okazję do promocji swoich wyrobów.
Panie z bibliotek przygotowały wystawę „Klimatyczna biblioteka", gdzie można było zobaczyć nowinki z dziedziny ekologii.
Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie dyplomów i upominków wszystkim występującym zespołom, zaś podsumowaniem spotkania zabawa ludowa pod gwiazdami z DJ Pisarsky i Gregor.
Powrót biesiady do parku okazał się strzałem w dziesiątkę.
Dziękujemy wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do uświetnienia naszej uroczystości.
To tylko namiastka tego co działo się w tę cudowną sobotę 2 tygodnie temu, po dużo więcej zdjęć zapraszamy do Pana Andrzeja Pękały oraz ponownie dzięki uprzejmości naszych przyjaciół i fanów folklorystycznych dźwięków cała biesiada dostępna na YouTube.