Palma Wielkanocna z bazi i bukszpanu.
Za parę dni niedziela palmowa, z tej okazji przygotowaliśmy krótki kurs obrazkowy jak szybko samodzielnie wykonać palmę Wielkanocną. Palma jest bardzo prosta w wykonaniu.
Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń, a dwa najciekawsze:
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą.
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj.
Do przygotowania naszej palmy potrzebujemy:
- gałązki bazi,
- gałązki bukszpanu,
- mocną nić lub drut do owijania palmy,
- wstążkę,
- kwiatki --> kurs na narcyzy tutaj
- nożyczki.
1. Do palmy najlepiej wybrać bazie o równych gałązkach, obrywamy odnóżki tak aby baźki zostały tylko na wierzchu. Ja użyłam 3 gałązek ale oczywiście to zależy od tego jak chcemy aby nasza palma wyglądała.
2. Naszą bazę palmy okładamy dookoła gałązkami bukszpanu, za kadym razem owijajać nicią lub drutem.
3. Jeżeli mamy uzupełniony wierzchołek, możemy co jakiś czas dokładać po jednym kwiatku i małe gałązki bazi. Czynności powtarzamy, pamiętając że musimy zostawić miejsce na trzymanie naszej palmy.
4. Pozstałą cześc palmy woijamy wstążką dobraną kolorystycznie.
Prawda, że prosty sposób na palmę? Pochwalcie się swoimi na naszym profilu na fb w komentarzach pod postem z tą instrukcją.
Wesołego Alleluja.




