Dnia 25 października 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Pielgrzymce odbył się już po raz drugi Festiwal Młodych Talentów dla uczniów Szkół Podstawowych z terenu naszej gminy. Na scenie prezentowali się uczestnicy kochający śpiewać i pasjonujący się muzyką. W skład komisji oceniającej występy weszli: Beata Gralak, Sebastian Dębicki, Maciej Chrabąszcz, Julia Danielak oraz Wojciech Pisarski.
Jury miało twardy orzech do zgryzienia, gdyż wykonawcy zarówno w młodszej jak i starszej kategorii wiekowej prezentowali wysoki poziom. W części pozakonkursowej wystąpiła Julia Danielak z Wojtkiem Pisarskim, którzy wykonali piosenkę napisaną specjalnie na nasz Festiwal. W przerwie wystąpił również Maciej Chrabąszcz z piosenką Kryzysowa narzeczona. A na zakończenie Wojtek z Maćkiem zaśpiewali nam przebój zespołu Enej.
Wszyscy uczestnicy byli bardzo stremowani, ale wchodząc na scenę nie dali tego po sobie poznać. Każda występująca osoba zachwycała zgromadzonych widzów. Pojawiały się jednak i sytuacje, w których tekst piosenki umknął z pamięci, ale najważniejsza była dobra zabawa.
W pierwszej części prezentowali się wykonawcy z klas 0-III:
1.Karina Kosińska „Kochaj mnie mamo”
2.Anna Gębala „Bursztynek”
3.Łukasz Dębicki „Symetryczno- liryczna” Enej
4. Anna Chrabąszcz „Ciupazecka” Siklawa
5. Xavier Szumilas „Lili” Enej
6.Laura Nowaczewska „Jarzębina”
7.Nikola Zyss „Bardzo zielona piosenka”.
W tej kategorii I miejsce zajęła Ania Chrabąszcz, II miejsce Karinka Kosińska, a III miejsce Ania Gębala.
W kategorii klas IV-VI wystąpiły następujące osoby:
1.Kinga Myślińska „Znak „ Ewa Farna
2.Łukasz Pisarski „Napraw” Lemon
3.Marcelina Matuszak „Nie powiem jak” Honorata Skarbek
4.Małgorzata Turczyn „ W pracowni mistrza zegarmistrza”
5.Amelia Dubiel „To co nam było” Red Lips
6.Aleksandra Trymerska „Zakazany owoc”
7. Seweryn Konopiński „ Sabotaż” Honorata Skarbek
8. Alicja Waseńczuk „Księżniczka” Sylwia Grzeszczak
9.Karolina Gawlicka „W stronę słońca” Ewelina Lisowska
10. Daniel Danielak „W życiu piękne są tylko chwile” Dżem
11. Klaudia Wędzina „Chcę tu zostać" Farba
12. Gracjan Hrynowiecki „Zawsze tam, gdzie ty” Lady Pank
Wśród starszych wykonawców najlepsza okazała się Marcelina Matuszak, II miejsce zajął Łukasz Pisarski, a III miejsce Małgorzata Turczyn.
Wszyscy uczestnicy oprócz dyplomów otrzymali plecak, piórnik i czekoladę. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali odtwarzacze mp4, a zwyciężczynie otrzymały przepiękne statuetki gwiazd. Dziękujemy w tym miejscu Pani Marzenie Głodowskiej, która wsparła nas w zakupie nagród dla uczestników Festiwalu.
Jesteśmy zadowolenie z faktu, że z roku na rok liczba chętnych osób, które chcą śpiewać jest coraz większa. Mamy nadzieję, że w przyszłości te osoby będą chciały występować w rodzimych zespołach folklorystycznych.
Serdecznie dziękujemy również Agnieszce Domaradzkiej i Tomkowi Rudzickiemu za prowadzenie Festiwalu Młodych Talentów, Pani Małgorzacie Semeniuk, która organizowała całość przedsięwzięcia, a także wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że mogliśmy poczuć się przez chwilę jak na prawdziwym Festiwalu.